Čím a proč přebalovat


Všichni známe látkové i jednorázové pleny. Jednorázové jsou celosvětově oblíbenější, protože se po použití jednoduše vyhodí. Na trhu jsou desítky výrobců, kteří nabízí levné plenky za pár korun, ale i ekologické varianty, které jsou o dost dražší. Většina rodičů je v současné době ráda, když ušetří alespoň na plenách. Jenže problém je ten, že ty nejlevnější pleny jsou plné plastů. Jsou neprodyšné a mohou způsobovat nejen opruzeniny, ale i další kožní potíže. Pro většinu rodičů je nereálné kupovat jednorázové eko plenky, protože kus stojí více než 10 korun.
Jednorázové plenky jsou velice neekologické, a tvoří velkou část zbytečného opadu.

svrchní kalhotky

Látkové plenky si stojí lépe nejen v otázce ekologie. Mnoha rodičům se sice nechtějí používat, protože je s nimi více práce. Musí se nechat odmočit a poté vyprat. Pak se suší a žehlí. Je nutné je uvazovat, ale jsou ekologické a kupodivu jsou i levnější. I dnes mnozí rodiče používají látkové pleny, které nosili i oni sami. Plenky jsou většinou vyrobeny z bavlny, ale dnes koupíte i bambusové nebo mušelínové. Pokožku nedráždí a není z nich spousta odpadu. Někdo by mohl namítnout že voda a energie na praní včetně prášku také není nejekologičtější, ale lepší varianta neexistuje.

Cena látkových plen se pohybuje od 100 Kč za jeden kus. Je potřeba si uvědomit, že látkové pleny se používají nejen na přebalování, ale i jako podložka nebo na odříhnutí. Dají se koupit látkové pleny – sada i z druhé ruky, a pak je cena daleko příznivější. Skvělá zpráva je, že i vy sadu plenek můžete prodat za stále dobrou cenu.

jednorázové plenky

Které si vyberete?
Přesvědčil vás některý argument k vyzkoušení látkových plen? Zkuste to jako jiní rodiče, a jednorázové plenky používejte třeba na cestování a látkové dávejte miminku doma. Ušetříte i tak, budete mít snadné cestování a vaše miminko bude mít pokožku bez poranění.