Na obtížnější zákrok u zubaře si vezměte volno


Oznámil vám váš zubař v Praze Clinic Plus, na poslední preventivní kontrole, že bude nevyhnutelně nutné podstoupit extrakci zubu, a vy se obáváte, že půjde o drastický zákrok, který se vám absolvovat nechce? Extrakce zubů sice bývají náročné, ale nikoli do takové míry, že byste strádali a trpěli, jako lidé ve středověku. Samotný zákrok bolestivý není vůbec, zubní lékař vám okolí extrahovaného zubu znecitliví a vy pak na zubařském křesle můžete v poklidu pozorovat třeba předměty v ordinaci.

zdravé zuby

Problematické to bývá až po odeznění znecitlivující injekce, a tak byste měli být připraveni na okamžik, až se začne bolest hlásit o slovo. Dentista vám zřejmě poradí, jaké užívat léky proti bolesti, každopádně byste se měli držet následujících doporučení:

zubařské nástroje

Nevyplachujte ránu vodou – toto vám zřejmě zubní lékař sdělí také. Otevřená rána se nesmí vyplachovat vodou, jinak se tu může objevit bolestivý a nebezpečný zánět.

Jezte střídmá a lehce stravitelná jídla – dopřejte si lehčí pokrmy a lépe stravitelné, například cizrnovou pomazánku, zeleninový salát, jogurt s ovocem apod. Omezte pojídání masa a uzenin, bílého cukru a pečiva z bílé mouky, což vám prospěje i celkově, nejen v souvislosti s extrakcí zubu.

Žádný alkohol ani kofein – alkohol, káva i silný čaj zvyšují hladinu stresových hormonů v krvi, a vy potřebujete pravý opak. Mnohem lepší jsou adaptogenní bylinky, ovocné čaje a ovocné šťávy.

Vezměte si raději volno – není dobrý nápad ihned po zákroku v ordinaci usednout do auta a zamířit do práce, kde budete vystresovaní a přetížení pracovními povinnostmi. Sjednejte si volný den, a možná by se vyplatilo vzít si volno na delší čas. Pokud se zákrok bude plánovat například na období mezi květnem a zářím, můžete toho využít k objednávce ubytování v klidném prostředí, například v horách, anebo přímo v lázeňském zařízení.